Dubai Hakkında

Dubai, Arap Yarımadası’nın Basra Körfezi kıyısında yer alan, BAE’ye bağlı 7 emirlikten biridir. Emirliğin yönetim biçimini ve kapladığı tüm alanı ifade eden Dubai Emirliğinden, Dubai Kenti tanımlaması ile ayırt edilmektedir.
BAE’nin başkenti: Abu Dhabi’dir.
Nüfusu yaklaşık olarak 9.3 Milyon olup, para birimi BAE Dirhemi’dir.
Dubai’nin nüfusu: 2.8 Milyon’dur.

Dubai Nerede?

Her yıl milyonlarca kişinin ziyaret ettiği Dubai nerede, hangi ülkede? İşte yanıtı…

Dubai; Arap Yarımadası’nda, Basra Körfezi kıyılarında, Birleşik Arap Emirliklerini oluşturan yedi emirlikten biridir. Ülkenin (BAE) doğusunda Umman, güneyinde Suudi Arabistan, batı ve kuzeyinde Umman Denizi yer almaktadır.

Dubai Para Birimi

Dubai’nin resmi para birimi Dirhem’dir (AED).

Dubai’nin Resmi Dili

Dubai’nin resmi dili Arapça’dır; fakat İngilizce oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır.

Dubai’nin İklimi

Dubai, sıcak çöl iklimine sahiptir. Yazın ortalama sıcaklık gündüz 42°C olup, gece 29°C’ye düşmektedir. Yıl boyunca neredeyse tüm günler güneşlidir. Yazları çok sıcak ve nemli geçmektedir. Kışın ise ortalama sıcaklık gündüz 23°C iken, geceleri 14°C’ye kadar düşmektedir. Hava sıcaklığı Ağustos ayında 50 dereceyi bulabilmektedir.

Hava sıcaklığı yaz aylarında çok yüksek olduğundan turistik geziler için yaz mevsimi uygun bir zaman değil. Dubai’ye gitmek için en ideal dönem sonbaharın ikinci yarısı, kış ayları ve ilkbaharın başıdır.

Dubai Saat Farkı

Dubai GMT +4 saat dilimindedir ve Türkiye (GMT +3) ile arasında bir saatlik zaman farkı bulunmaktadır. Türkiye’de saat 13.00 iken, Dubai’de 14.00’tür.

Dubai’ye Ulaşım

Türkiye Dubai arasında haftanın her günü uçak seferi düzenlenmektedir. İstanbul’dan Dubai’ye uçuş süresi yaklaşık 4 saat 30 dakikadır.

Duty Free

Havaalanında bagaj alım bantları yanında faydalı bir Duty Free mağazası vardır. Gelenlerin 400 sigara veya 250 gram cigar, 200 ml parfüm ve dört litre şarap veya alkollü içecek hakları bulunur.

Elektrik

220/240 V; prizler üç pinlidir.

Etnik/Dini Yapı

Etnik gruplar:

(2011)
%53 Hindistanlı
%17 Yerel Nüfus (Emirati)
%13,3 Pakistanlı
%7,5 Bangladeşlii
%2,5 Filipinli
%1.5 Sri Lankalı
%0,3 Amerikalı
%5,7 Diğer Ülkelerden

Dini gruplar

BAE’nin geçici anayasası BAE’nin dininin İslam olduğunu belirtmektedir. Dubai’de Müslümanlar haricinde Hristiyan, Hindu, Budist, Sih, Bahai ve diğer dinlerden topluluklar bulunmaktadır.